Menu

Platform voor samenwerking

Honeybee Valley wil het probleem van de bijensterfte aanpakken door samenwerking met diverse partners

Koperen printplaten gedoneerd aan Eva Crane Trust

Drukplaten ECT foto1

De Eva Crane Trust (ECT) is een liefdadigheidsinstelling die o.a. innovatief onderzoek over bijen en bijenteelt financiert. De naam refereert naar dr. Eva Crane, een invloedrijke Britse bijenonderzoekster. ECT heeft ook een museumcollectie van imkersmaterialen en spullen die verband houden met bijen of bijenteelt. Deze week werd een verzameling van koperen printplaten die bij een Vlaamse imker terechtgekomen was, teruggegeven aan de ECT.

Afbeelding: Professor Dirk de Graaf (L) en Diensthoofd Bijen Gezondheid van het VBI, Erik Goris (R) bij de overdracht.

Drukplaten ECT foto2

De zes boxen maken deel uit van 2 opbergkasten, met in totaal 59 schuiven.

Het was door toeval dat Diensthoofd Bijen Gezondheid van het VBI, Erik Goris op de hoogte werd gesteld van het feit dat professor Dirk de Graaf van de Universiteit Gent op zoek was naar ontbrekende stukken van ECT Historische Collectie. Erik had zich destijds ontfermd over de printplaten toen ze op het Fort van Edegem dreigden verloren te gaan. Een e-mailtje en een telefoontje van Dirk waren voldoende om Erik te overtuigen dat deze printplaten historisch deel uitmaakten van de ECT en daarom beter terug aan de collectie werden toegevoegd.

Dinsdag 28 januari is dan de overdracht gebeurd en is het team van Honeybee Valley met de auto de museumstukken gaan halen bij Erik thuis. In totaal betrof het 6 boxen (die deel uitmaken van 2 opbergkasten) met in totaal 59 schuiven, elk gevuld met een tiental printplaten. Samen dus goed voor honderden koperen printplaten. Het betreft afbeeldingen van imkersmateriaal die deel uitmaakten van een catalogus. Ze werden gebruikt toen volgens de oude druktechnieken de tekstvakken en illustraties nog van mekaar gescheiden waren. De tekstvakken bestonden uit afzonderlijke letters en cijfers die op de goede plaats dienden ‘gezet‘ om de woorden en zinnen te vormen. Voor de afbeeldingen werd dan telkens een nieuw printplaat gemaakt die men eventueel later kon hergebruiken. Vandaar dat ze destijds ook bewaard werden. Op één van de printplaten vonden we op de keerzijde een stempel van de firma ‘Robert Lee (Bee Supplies) Ltd., Uxbridge, Middlesex’, wat inderdaad verwijst naar een leverancier van imkersmaterialen.

De spullen worden straks gefotografeerd en geïnventariseerd. De catalogus kan worden geraadpleegd op de website van ECT. Het Vlaams Bijeninstituut, waar Erik Goris lid van is, behoudt het voorrecht om de printplaten later tentoon te stellen.

Drukplaten ECT foto3

Elke schuif was gevuld met een tiental printplaten.

Drukplaten ECT foto4

Op sommige printplaten is de afbeelding van een bijeenkast te zien.

Drukplaten ECT foto5

Stempel van de firma ‘Robert Lee (Bee Supplies) Ltd., Uxbridge, Middlesex’’ op de keerzijde van een printplaat.

Zoeken

Doorzoek onze website

Archieven

Newsflash archief

Nieuws archief